Παιδική φίμωση

Παιδική φίμωση

Δημοσίευσηαπό natalia » Τρί Ιουν 12, 2012 6:53 pm

καλησπερα σας.πηρα το θαρρος να σας γραψω γιατι εγω και ο αντρας μου βρισκομαστε σε διλλημα οσον αφορα το παιδι μας και την φιμωση.οταν ηταν 2 ετων ο γιος μας η παιδιατρος μας διεγνωσε φιμωση και ετσι πηγαμε στο παιδον σε γιατρο χειρουργο ουρολογο και μας ειπε οτι δεν χρειαζετε να κανει την επεμβαση,η παιδιατρος αφου του βαλαμε αλοιφη emla με αργες κινησεις εκανε την βαλανο να φαινετε ολοκληροτηκα.και εμεις που και που το καθαριζαμε και οντως δεν ειχε προβλημα. ο αντρας μου επιμενει να του κανουμε περιτομη γιατι πιστευει οτι θα ειναι καλυτερα αργοτερα.εγω δεν ειμαι και τοσο σιγουρη για αυτο. γιαυτο και σας ρωταω να μας συμβουλευσετε! το παιδι δεν θελει με τιποτα να το καθαριζουμε εκει και τραβιετε πισω χωρις ομως να δειχνει σημαδια πονου η κατι αλλο.φοβαμαι μην ξανακλεισει παλι και εχουμε προβληματα! το πετρακι ειναι τωρα 4 χρονων. σας παρακαλω στειλτε μου μια απαντηση!ευχαριστω!
natalia

Re: Παιδική φίμωση

Δημοσίευσηαπό iator » Τρί Ιουν 12, 2012 6:54 pm

Διάβασα με προσοχή το email σας και διαπίστωσα ότι η αποκάλυψη της βαλάνου με τοπική αναισθητική κρέμα EMLA έγινε σε πρώιμη ηλικία.

Τα περισσότερα αγόρια μέχρι την ηλικία των 4 ετών έχουν αποκαλύψει σχεδόν την μισή βάλανο με αυτόματο τρόπο χωρίς την παρέμβαση του γιατρού.

Για τον λόγο αυτό η παραπάνω αποκάλυψη και λύση των συμφύσεων γίνεται στην ηλικία των 4 ετών και όχι νωρίτερα.

Εάν στον μικρό σας γιό η πόσθη έλκεται με σχετική ευκολία και αποκαλύπτεται η βάλανος τότε αποκλείεται η φίμωση για την οποία ενδεικνυόμενη επέμβαση είναι η περιτομή.

Εάν έχετε αμφιβολίες μπορείτε να με δείτε για συμβουλές στο Ιασώ Παίδων στην αμέσως επόμενη επίσκεψή μου στο τέλος του μήνα.

Με εκτίμηση

Μαρινόπουλος Γιάννης
Παιδοχειρουργός
Μέλος της Ελληνικής κ Ευρωπαικής
Παιδοχειρουργικής Εταιρείας
Ε.Αμύνης 32α
54621 Θεσσαλονίκη
τηλ 2310240697
κιν. 6946452138
email:imarinopulos@doctors.org.uk
http://alldoctorsmess.blogspot.com
iator