Νόσος Hirschprung-Συγγενές Μεγάκολο

Νόσος Hirschprung-Συγγενές Μεγάκολο

Δημοσίευσηαπό antonia » Κυρ Μάιος 13, 2012 7:08 pm

το μωρακι μου γεννηθηκε προωρο στην 34η εβδομαδα 2830κιλα κ καθυστερησε 30 ωρες να αποβαλει το μηκωνιο. Εκτοτε κ αφου καναμε προληπτικα διαοφρες εξετασεις, ολα εβαιναν καλως, εκτος απο τις παραξενες "εκρηκτικες κενωσεις που εκανε εως τωρα. Τον τελευταιο μηνα, αντι για κενωση μετα απο καθε γευμα, αρχισε να κανει 3- 5 μερες, με αποκορυφωμα τις 11 ημερες. Εχθες το βραδυ κ εμτα απο 11 ημερες, χωρις ιχνος κενωσης, εκανε ποσοτητα 3 κουταλιες. Σημερα μετα απο κλυσμα γλυκερινης, εκανε αρκετη ποσοτητα, αλλα οχι υδαρη, αλλα σε συσταση μουσταρδας, χωρις να ζοριστει καθολου. Σημερα λαβαμε τα αποτελεσματα των εξετασεων αιματος κ καναμε υπερηχο ανω κ κατω κοιλιας. Αιματοκριτης=27 Αιμοσφαιρινη=8,5 Σιδηρος=20 Φερριτινη=3.7 Αιμοπεταλια=1040(ρεκορ) κ Βιταμινη D=13 πολυ χαμηλη κ αυτη Μας ειπαν να διερευνηθει περαιτερω η κατασταση. Σε πρωτη φαση θα δωσουμε symplhrvma sidhroy se stagones κ βιταμινη Το μωρο αναπτυσσεται αρκετα καλα εως εξαιρετικα συμφωνα με τα λεγοεμνα των γιατρων κ βρισκεται στις ανωτερες καμπυλες αναπτυξης. Ειναι 4μισι μηνων, 8 κιλα κ 69εκ. Τελος του μηνα θα ξεκινησουμε στεερες τροφες, αλλα ανησυχω μηπως λογω της αναπτυξης του μωρου δεν καλυπτονται οι αναγκες του μονο απο το γαλα μου. Για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο της αλεργιας στο αγελαδινο γαλα, θα κοψω για 2 εβδομαδες το αγελαδινο γαλα. Μας ανεφεραν κ το συγγενες μεγακολο που σχετιζεται με καθυστερημενη αποβολη μηκωνιου. Τι εχετε να μου πειτε? Μια γνωμη απο τις εμπειριες σας? Τι μπορει να συμβαινει?
antonia

Επιστροφή στο Παιδί

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης