πονουσε ο λαιμος μου

πονουσε ο λαιμος μου

Δημοσίευσηαπό natalia » Πέμ Σεπ 04, 2014 7:20 pm

γεια σας σε μια τυχαια εξεταση επειδη πονουσε ο λαιμος μου μικροβιολογικη διαγνωστηκε οτι εχω κλεμπσιελλα.εχω 27 αιματοκριτη και τωρα κανω θεραπεια και γεια αυτο.θα ηθελα να ρωτησω αν καταπολεμαται μέσω αντιβιωση το μικροβιο.παιρνω γεια 10 μερες σεπτριν.δεν εχω αλλα συμπτωματα αλλα ανησυχω πολυ.
natalia

Re: πονουσε ο λαιμος μου

Δημοσίευσηαπό iator » Πέμ Σεπ 04, 2014 7:20 pm

Η βάσει ενδείξεων εξέταση, καταρχήν, που γίνεται όταν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σύμπτωμα, δεν είναι τυχαίος έλεγχος αλλά προσανατολισμένος προς το πρόβλημα. Οπότε είναι καλό να ορίσουμε ποιό ειναι το πρόβλημα. Μια κ δεν είναι το συγκεκριμένο μικρόβιο από τα πλέον συνήθη, δεν θα ήταν άσχημο να διευκρινιστεί αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ανοσία, όπως πρόσφατη νοσηλεία, χρόνια υποκείμενη πάθηση ή λήψη φαρμάκων. Όπως κ να έχει πάντως, εφόσον το αντιβιοτικό δόθηκε βάσει καλλιέργειας κ, φαντάζομαι, βάσει αντιβιογράμματος, οφείλει να καταπολεμήσει το μικροβιο. Θα πρέπει να κρατησετε, ωστόσο καλή τακτική επαφή, με τον θεράποντα γιατρό, για να ορίσετε μαζί τα περαιτέρω βήματα ελέγχου, όπως μια καλλιέργεια μετά τη λήξη της αντιβίωσης, για να τεκμηριωθεί η εκρίζωσή του.

Χαλκιάς Κωνσταντίνος
Ειδικός Παθολόγος
iator
Site Admin

Επιστροφή στο Γυναίκα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης