ζαχαρο με εγκυμοσυνη

ζαχαρο με εγκυμοσυνη

Δημοσίευσηαπό ioanna » Πέμ Σεπ 04, 2014 7:09 pm

εχω κανει εξετασεις σακχαρου με γλυκοζη και ειμαι εγκυος 6 μηνων κοντα.1,94 με την γκυκοζη και μετα απο μια ωρα 1,99 πειτε μου σας παρακαλω τι πρεπει να κανω αλλα και τι να τρωω ευχαριστω πολλυ
ioanna

Re: ζαχαρο με εγκυμοσυνη

Δημοσίευσηαπό iator » Πέμ Σεπ 04, 2014 7:09 pm

Ο διαβήτης της κύησης, όπως αλλοιώς ονομάζουμε το υψηλό σάκχαρο στην εγκυμοσύνη, είναι κάτι που δεν θα πρέπει να το προσπεράσουμε πρόχειρα κ επιφανειακά. Για να μη μας δημιουργήσει επιπλοκές τόσο στον οργανισμό της μητέρας, όσο και στο μωρό, θα πρέπει με μεγάλη προσοχή και, καλό θα ήταν, με την επίβλεψη και τις ειδικές οδηγίες ενός διαβητολόγου με εμπειρία στο συγκεκριμένο αντικείμενο ναπετύχουμε σωστή και στενά χαμηλή ρύθμιση του σακχάρου. Αυτό θα απαιτήσει και πολύ λεπτομερείς οδηγίες διατροφής, εξατομικευμένες, με ζυγισμένες τροφές, όσο και πολλές μετρήσεις προ και μετά φαγητό και, ίσως, και κατάλληλη αγωγή (συνήθως με ινσουλίνη, μια και τα φάρμακα από το στόμα αντενδείκνυνται στην εγκυμοσύνη). Αντιλαμβάνεται, λοιπόν, έτσι κανείς ότι δεν πρόκειται για κάτι απλό, για το οποίο μπορεί κανείς να αρκεστεί σε μια-δυο γενικές οδηγίες ιντερνετικά. Η παρακολούθηση απότον ειδικό γιατρό, σε συνεννόηση με το γυναικολόγο, δίνει συνήθως τα επιθυμητά καλά αποτελέσματα.

Χαλκιάς Κωνσταντίνος
Ειδικός Παθολόγος
iator
Site Admin

Επιστροφή στο Γυναίκα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες