Υπερθυρεοειδισμός

Υπερθυρεοειδισμός

Δημοσίευσηαπό MIXALIS » Πέμ Ιούλ 05, 2012 5:33 pm

Μήνυμα - Καλησπέρα.Από το Σεπτέμβριο και μετά άρχισα να παρουσιάζω,σταδιακά, κάποια "άγνωστα"για μένα συμπτώματα.Τα συμπτώματα αυτά είναι:δύσπνοια(δε με φτάνει ο αέρας που παίρνω),ταχυπαλμίες,αρρυθμίες(φτερουγίσματα στην καρδιά)φόβο θανάτου,μικρούς πονοκεφάλους,ζαλάδες,τρέμουλο στα πόδια,αίσθηση κρύου,άγχος,κακή διάθεση,πόνους στο στήθος.Ο γιατρός που επισκέφτηκα μου διέγνωσε Γ.Ο.Π αλλά οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι ανάλογο(γεύμα βαρίου).Τελικά αποδείχθηκε ότι πάσχω από Υπερθυρεοειδισμό.Εδώ και 20 μέρες,ο ενδοκρινολόγος μου συνέστησε ένα χαπάκι τη μέρα(5mg)Uzimazol με το οποίο όμως δεν έχω δει ιδιαίτερη αλλαγή.Η διάθεση μου παραμένει άσχημη,στη δουλειά σέρνομαι και γενικά η ζωή μου έχει μπει σε ένα κουτί.Ίσως να έχουν μειωθεί λίγο οι αρρυθμίες και οι ταχυπαλμίες.Πότε θα ξεκινήσω να βλέπω βελτίωση;Είμαι άντρας,34 ετών και οι τελευταίες μου ορμονικές πριν 25 μέρες ήταν οι εξής:Ft3:0.332/Ft4:1.29/TSH:0,000.
MIXALIS

Re: Υπερθυρεοειδισμός

Δημοσίευσηαπό iator » Πέμ Ιούλ 05, 2012 5:33 pm

Δεν παρατίθενται οι φυσιολογικές τιμές του εργαστηρίου για TSH fΤ3 fT4 - διαφέρουν από εργαστήριο σε εργαστήριο. Επίσης τα συμπτώματα δεν ταιριάζουν (άλλα, όπως τρέμουλο, απαντώνται στον υπερθυρεοειδισμό και άλλα, όπως αίσθηση κρύου, απαντώνται στον υποθυρεοειδισμό)... Μάλλον χρειάζονται επιπλέον πληροφορίες που υπερβαίνουν τις δυνατότητες μιας ενημερωτικής επικοινωνίας δια της ιστοσελίδας σας...

Δρ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΑΛΟΥΜΑΝΗΣ
ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ
ΙΑΤΡΕΙΟ: ΦΙΛΥΡΩΝ 2
Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΤΗΛ΅2102850996
iator
Site Admin

Επιστροφή στο Άνδρας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης