βιοψία στο συκώτι.

βιοψία στο συκώτι.

Δημοσίευσηαπό MIXALIS » Πέμ Ιούλ 05, 2012 5:06 pm

Καλησπέρα σας!
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την βιοψία στο συκώτι.

Η μητέρα μου έκανε κάποιες εξετάσεις τελευταία κατόπιν γρίπης που οι γιατροί είπαν πως είναι η ''νέα γρίπη''.
Οι δυνάμεις της πέσαν πολύ και έχασε και 4 κιλά μέσα σε 2 βδομάδες διάρκειας της γρίπης.
Με τις εξετάσεις όμως οι γιατροί ανησύχησαν ακόμα πιο πολύ.
Μας μίλησαν για δευτερογενή καρκίνο στο συκώτι. Και πετρες στη χολή που πρέπει να βγουν.
Έκανε μια σειρά απο εξετάσεις προσπαθόντας να βρουν τον πρωτογενή καρκίνο στο παχύ έντερο, στο παγκρεας, στο στομαχι, στα χολαγγεια, στην χολη, στα γενετικά όργανα τα οποια αφαιρέθηκαν μερικώς πριν 1.5 χρόνο, στον θώρακα, πνεύμονα, κτλ. μα ο πρωτογενής καρκίνος ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.
Έτσι καταλήξανε στη βιοψία. Για να δούνε τί ακριβώς είναι τελικά οι κυλίδες που βλέπουν στο συκώτι. Μας είπαν πως μπορεί και να είναι κύστες με υγρό, ή εχινόκοκος κτλ. αλλά πως η βιοψία πρέπει να γίνει. Και θέλουν να πάρουν δείγμα και υγιειούς ιστού μαζί, δηλαδή γύρω στα 25 γραμμάρια ιστών ήπατος.
Θέλω λοιπον να ρωτήσω τί επίπτωση έχει η αφαίρεση ιστού συκωτιού σε περίπτωση καρκίνου ή σε περίπτωση μή καρκίνου στον οργανισμό και στη λειτουργία του.
Κατά τη γνώμη σας με ποια μέθοδο πρέπει να γίνει βιοψία;
Ευχαριστώ πολύ!
MIXALIS

Re: βιοψία στο συκώτι.

Δημοσίευσηαπό iator » Πέμ Ιούλ 05, 2012 5:07 pm

Η βιοψία του ήπατος, όταν πρέπει να γίνει, δε δημιουργεί προβλήματα.
Ασφαλώς το πρόβλημα της ασθενούς πρέπει να αντιμετωπισθεί σε κέντρο με μεγάλη εμπειρία και γνώση στις παθήσεις του ήπατος. Εκεί θα επιλεγεί η μέθοδος της βιοψίας και η αξιολόγηση των αποτελεσμάτων της.

Καθηγητής Σ. Π. Ντουράκης
iator
Site Admin

Επιστροφή στο Άνδρας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες